Cartagena (z około 200 000 mieszkańców) jest drugim najważniejszym miastem Costa Calida zaraz po stolicy Murcji. Cartagena to tętniące życiem miasto portowe, które zostało założone w czasach rzymskich. Cartagena i liczne nadmorskie miasta, takie jak Puerto de Mazarrón, Águilas i La Azohia, mają wiele do zaoferowania, szczególnie w miesiącach letnich. Turystyka tutaj rośnie, przyciągają ją piękne plaże i ładna pogoda. Oprócz portu handlowego i rybackiego znajduje się tam również duża baza floty morskiej.

Strategiczne położenie miasta między szczytami gór zapewniało w przeszłości schronienie dla wielu osad. W Cartagenie znajduje się kilka pozostałości po rzymianach, w tym amfiteatr z muzeum. Amfiteatr ten był kiedyś największy w Cesarstwie Rzymskim. Ponadto wokół starej części miasta znajduje się mur (ściana punicka), a także ruiny rzymskiej drogi. Możemy tam również znaleźć ruiny najstarszej katedry w Hiszpanii.

Cartagena charakteryzuje się górami. Dwie z nich, Las Galeras i San Julián, znajdują się po obu stronach wejścia do portu. Jedna z gór znajduje się w centrum miasta, znajduje się na niej prawie 1000-letni zamek. Zamek ten jest popularnym celem turystów. By się tam dostać, można wybrać między wspinaczką a windą panoramiczną. Winda jest zamknięta poza sezonem.

Z portu można szybko dotrzeć do głównych ulic Calle del Carmen i Calle Mayor. Od których rozchodzi się wiele bocznych wąskich uliczek, pełnych sklepów, kawiarni, restauracji i przede wszystkim dobrej zabawy.