Los Alcazares

Piękne miasto Los Alcázares znajduje się między Cartageną i San Javier, w pobliżu spokojnych i ciepłych wód Mar Menor. Piękne plaże przyciągają turystów z całego świata. Hiszpanie uwielbiają tę część wybrzeża. Szczególnie mieszkańcy Murcji lubią uciekać tam przed letnim upałem. Los Alcázares ma stałą populację około 15 000, która wzrasta do około 150 000 w sezonie letnim. Los Alcázares jest niezależnym miastem od 1983 roku. Każdego roku odbywa się tam tygodniowe święto, aby upamiętnić to ważne dla miasta wydarzenie.

Historia miasta sięga czasów, kiedy było ono okupowane przez Arabów, stąd też pochodzi nazwa miasta Al-Kazar, co w języku arabskim oznacza pałac. Woda w lagunie poza miastem ma bardzo wysoką zawartość soli i od stuleci znana jest z jej leczniczych właściwości. Z tego powodu w różnych miejscach na wybrzeżu Arabowie zbudowali uzdrowiska.

Arabowie zbudowali także złożone systemy nawadniania, opracowane i stosowane na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, dzięki czemu suchy ląd mógł zostać wykorzystany do celów rolniczych. Wprowadzili oni także unikalne metody połowu, które były przydatne w spokojnych, płytkich wodach Mar Menor. Niektóre z tych metod połowowych (w tym La Encañizada) są nadal stosowane z dużym powodzeniem.

Los Alcázares jest obecnie kompleksem turystycznym z dużą ilością sklepów, barów i restauracji oraz wieloma pięknymi plażami.