Ile kosztuje posiadanie nieruchomości w Hiszpanii?

Ile kosztuje posiadanie nieruchomości w Hiszpanii?

Posiadanie domu w Hiszpanii w porównaniu z innymi krajami okazało się ekonomicznie korzystne.

Poniżej znajduje się krótki opis hiszpańskiego podatku od nieruchomości.

Oprócz stałych kosztów eksploatacji i utrzymania jest jeszcze roczny podatek od nieruchomości, który jest obliczany na podstawie wielkości i rodzaju domu.

Podatek od nieruchomości- podatek od nieruchomości IBI

IBI to podatek od nieruchomości, który płacisz niezależnie od tego, czy jesteś rezydentem w Hiszpanii, czy nie. Oblicza się go na podstawie wartości wyceny nieruchomości określonej przez gminę.

IBI: ogólnie podatek ten wynosi zwykle około 150–400 EUR rocznie,

Podatek dochodowy od nierezydentów– IRNR-podatek dochodowy dla właścicieli nieruchomości nierezydentów

Ten roczny podatek dotyczy tylko osób, które są właścicielami nieruchomości w Hiszpanii, ale nie są oficjalnymi rezydentami tego kraju.

Zakładając, że nie posiadają Państwo żadnego dochodu z wynajmu lub czegokolwiek innego na terytorium Hiszpanii, podatek zostanie obliczony na podstawie wartości Państwa nieruchomości.

IRNR to stawka podatkowa w wysokości 19% lub 24%, nalicza się ją z danego procentu wartości katastralnej nieruchomości, który waha się od 1,1% do 2%, w zależności od tego, kiedy ustalono wartość nieruchomości oraz czy wartość wyceny jest zweryfikowana, czy nie.
Poniższe informacje pozwalają dowiedzieć się, ile to może być:

Na przykład, jeśli nieruchomość ma wartość wyceny 100 000 euro, podatek oblicza się w następujący sposób:

Podstawa opodatkowania IRNR wynosi 1,1% wartości podatkowej naliczanej od kwoty 100 000 euro, czyli 1100 euro. Podatek byłby równoważny 19% lub 24% z 1100 euro. Do zapłaty byłoby 209 lub 264 euro rocznie.

Jeśli jesteś właścicielem domu i osiągasz dochód z wynajmu, płacisz podatek dochodowy na podstawie dochodów osiągniętych w ciągu roku. Stawkę podatku oblicza się na podstawie wielkości dochodu.

Możliwe opłaty wspólnotowe.

Jeśli dom jest częścią kompleksu mieszkalnego ze wspólną przestrzenią użytkową, każdy właściciel ma prawny obowiązek bycia członkiem stowarzyszenia najemców i właścicieli. Podczas dorocznego spotkania wszyscy członkowie zatwierdzają roczny budżet, który zostanie wydany na utrzymanie wspólnych obszarów.

Wysokość opłaty zależy od liczby mieszkańców i tego, co składa się na wspólne obszary takie jak baseny, korty tenisowe, tereny zielone, klatki schodowe, windy, włączają się w to również ogólne koszty sprzątania.

Ubezpieczenie

Wysokość ubezpieczenia różni się oczywiście, w zależności od rodzaju domu i jego wartości, szacunkowo ceny wahają się od 180 do 380 EUR rocznie.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Państwu zrozumieć, ile kosztowałby dom w słonecznej Hiszpanii. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące nieruchomości swoich marzeń w Hiszpanii, jesteśmy do Państwa dyspozycji.