Ważne informacje dotyczące możliwości ubiegania się o pożyczkę lub kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości deweloperskich w Hiszpanii

Dokumenty wymagane przez hiszpańskie banki podczas ubiegania się o pożyczkę / kredyt hipoteczny

Są to dokumenty, których potrzebuje bank. Poinformujemy Państwa o tym, jakie dokumenty będą niezbędne i skontaktujemy z odpowiednią osobą w odpowiednim banku.

Potrzebne dokumenty to: deklaracja podatkowa za ostatni rok podatkowy, pełna informacja podatkowa niezbędna do wykazania wszystkich swoich dochód brutto i netto.

Potwierdzenie wynagrodzenia (lub wypłaty emerytury) z ostatnich 3 miesięcy, zaświadczenie pracodawcy, z którego wynika, jaki rodzaj umowy o pracę Państwo posiadają.

Kopia paszportu lub dowodu osobistego oraz wyciąg z BIURA INFORMACJI KREDYTOWEJ dotyczący długów.

Bank poprosi również o opis Państwa salda na rachunkach, kontach oszczędnościowych, funduszach oszczędnościowych, kapitałowych itp. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy potrzebują wyższej pożyczki lub kredytu hipotecznego, a posiadają fundusze oszczędnościowe, których nie chcą używać. Zasadniczo wystarczą kopie wyciągów bankowych z ostatnich trzech miesięcy.

Obowiązkowo: informacje na temat niespłaconych długów oraz wysokości odsetek i opłat miesięcznych.

Zamieszkanie: banki chcą wiedzieć, czy wynajmują Państwo dom, czy mają własną nieruchomość (a jeśli tak, poproszą o wycenę nieruchomości), jakie są koszty wynajmu i wszelkich zobowiązań itp.

Lle powinienem pożyczyć?

Zazwyczaj mogą Państwo pożyczyć od 60 do 70 procent ceny zakupu. Należy pamiętać, że bank nie udzieli pożyczki na opłacenie podatków ani dopłat. Dlatego trzeba będzie zapłacić około 40 procent kapitału całkowitej kwoty (jeśli mają Państwo kredyt w wysokości 70 procent, wtedy należy posiadać 30 procent kapitału). Kwota, którą mogą Państwo pożyczyć, zależy w dużej mierze od tego, co zamierzają Państwo kupić, od rodzaju nieruchomości i jej położenia. Termin spłaty dla obcokrajowca wynosi zwykle 20 lat. Niektóre banki mają 67-letni limit kredytu hipotecznego, podczas gdy inne są obecnie nieco bardziej hojne. Obecnie większość banków zmieniła limit wieku na 75 lat.

 

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub właścicielem firmy:

  • W Hiszpanii banki żądają deklaracji podatkowych i rachunkowości (rachunku zysków i strat oraz bilansu), aby mogły jasno zobaczyć podstawę Państwa dochodów. Najlepiej z dwóch ostatnie lat rachunkowych łącznie z zeznaniami podatkowymi.
  • Hiszpańskie banki chcą mieć szeroki wgląd, aby uzyskać obraz Państwa dochodu netto (po opodatkowaniu i odjęciu kosztów stałych w kraju pochodzenia), a tym samym określić Państwa zdolność do spłaty pożyczki w Hiszpanii.
  • Nie ma problemu z zaciąganiem pożyczki z hiszpańskiego banku dla zagranicznej firmy, to zdarza się bardzo często w hiszpańskich bankach. Jednak jeśli złożyli Państwo wniosek o pożyczkę jako firma, mogą Państwo uzyskać maksymalnie 50 procent kredytu hipotecznego. Zwykle też plan spłaty kredytu jest krótszy niż jak dla osób fizycznych.

 

Pożyczki i kredyty hipoteczne w Hiszpanii i innych krajach.

Kredyty hipoteczne w Hiszpanii mają wyższą stopę procentową dla osób, które nie są rezydentami i nie rozliczają się z podatków w Hiszpanii, niż dla osób mieszkających i rozliczających się w tym kraju. Jeśli obecnie są Państwo rezydentami podlegającymi opodatkowaniu w Hiszpanii, mogą Państwo uzyskać kredyty hipoteczne o oprocentowaniu EURIBOR + w granicach od 1,00 do 1,50%. Jeśli jednak nie są Państwo rezydentami rozliczającymi się z podatków w Hiszpanii, stopa procentowa EURIBOR + to 2,50 do 3,50%.

Mając to na uwadze, jeśli zastanawiają się Państwo nad wnioskiem o pożyczkę lub kredyt hipoteczny na zakup domu w Hiszpanii, możliwe jest, że bank w Państwa kraju ojczystym może zaoferować lepsze oprocentowanie niż bank hiszpański. Dlatego zalecamy, aby zapytać, które banki w Państwa kraju zatwierdzają kredyty hipoteczne dla Hiszpanii.

Należy również pamiętać, że większość banków hiszpańskich zazwyczaj oferuje dodatkowe produkty, to znaczy, że należy spełnić określone warunki w odniesieniu do kredytów hipotecznych o zmiennej stopie procentowej, a tym samym zmniejszyć odsetki od kredytu. Bank może poprosić o dokonywanie miesięcznych przelewów na Państwa konto w celu utrzymania średniego salda lub o użycie kart kredytowych w celu uzyskania określonej kwoty, lub wykupienia ubezpieczenia itp.

Zacznij współpracować ze swoim bankiem

Jeśli już zdecydowali się Państwo, z którego banku chcieliby uzyskać pożyczkę, zalecamy, by poprosili Państwo o wycenę pożyczki. Należy wtedy przesłać pełną listę swoich dochodów i pożyczek, a także status zatrudnienia i kwotę pożyczki, której potrzebujemy. Bank po przeanalizowaniu tych wszystkie informacji poinformuje Państwa, czy może udzielić pożyczki. Jeśli bank zweryfikuje informacje finansowe i zdecyduje, że nie może udzielić pożyczki, zawsze mogą się Państwo udać się do innego banku. Jeśli bank potwierdzi, że może udzielić Państwu pożyczki na podstawie podanych przez Państwa informacji, należy wtedy dostarczyć całą dokumentację i wycenę nieruchomości, którą mamy zamiar kupić.